Saturday, April 22, 2017

45 339 km² raba


Selstkondliku Endla teatri külastuse egiidi all õnnestus ära näha veel üks Laura Metsa lavastatud tükk - 45 339 km² raba. Seekordne oli siis autorilavastus mis tehtud kahasse koos Andra Teedega. Juba esmasel kohtumisel Laura lavastatud 'See asi' etendusega, sümpatiseeris mulle tema lavastajalik käekiri - eriti just need selgelt tuntavad sotsiaalkriitilised noodid, mis meenutavad kergelt no99 algusaastaid, kuid samas ka värskus, omanäolisus ja julgus erinevaid lahendusi proovida ja seda kõike klassikalisema repertuaariga teatris nagu Endla. Ses osas läheb tunnustus ka Ingomar Vihmarile, kes on julgenud noorele neidisele anda vabamad käed oma ideede teostuseks. Kindlasti võiks olla Laura lavastuste kogu tervikus olla rohkem rafineeritust ning lihvitust ja kvaliteeti, kuid küllap see kõik veel tuleb, algus on igal juhul paljutõotav.

Antud etendus on liigitatud tegijate endi poolt dokumentaallavastuseks, kuna alusmaterjaliks on võetud väljaspool kodumaad elavate eestlaste seas läbi viidud uuring - mis neid on riigist välja viinud, kas nad plaanivad tagasitulemist, mille järgi igatsust tunnevad jne jne. Saadud vastuse põhjal on üles ehitatud erinevad omavahel sõltumatud lood nö enimlevinud profiilidest, sidusaineks vahepalad nii ajaloost kui läinute väljahõigatud kodumaistest igatsustest jne. 

Isiklikus plaanis oli paeluv kuulata/vaadata kuis äraminejad siiajääjaid hindavad ning teisalt siiajääjate hinnanguid enda kohta omakorda hindavad. Huvitaval kombel kumas läbi lugudest kerge vastandumine ning enda õigustmine äramineku osas, mis tekitas mus veidi kummastust - milleks selline kaitsepositsioon!? Igaüks teeb elus oma valiku ja teiste arvamus ei peaks siin väga korda minema. Vastandumise emotsiooni võimendas ka lavalahendusena sein, mis jagas teatrisaali kaheks sh ka publikumi, ehk mäng toimus mõlemal pool seina, aga oli kosta näha läbi video mõlemale poole.

Igal juhul oli põnev ning õpetlik erinevate tüpaažide mõtteid kuulata, andis kindlasti parema mõistmise äraminejatest, olgu see siis üle lahe läinud kalevipoeg või haridust taganõudev tudeng või elunautija palmisaarel. Ei mõista mina, miks peaks nende inimeste valikuid hukkamõistma. Kuigi lavastuslik moraal oli, et kui kõik ära lähevad siis viimane võiks vähemalt tuled lennujaamas kustutada ning las siis raba vohab siinmail ja minu arust miks ka mitte ...

Näitetöödest tegid sedapuhku tugevama partii mehed, eriti meeldejäävad olid jällegi Meelis Rämmeldi lahendused, aina rohkem ja rohkem on hakanud tema mäng mulle meeldima.

No comments: